Z życia wzięte – gesty i pozycje policjanta na skrzyżowaniu
W dzisiejszym artykule firma GetHelp.pl chciałaby zwrócić uwagę pieszych oraz kierowców na policjantów kierujących ruchem drogowym. Powszechne skojarzenie tych drugich na widok osoby mundurowej na skrzyżowaniu zawsze sprowadza się do jednego – do korków. Ludzie często mylnie oceniają pracę policjanta, sądząc, że rzekomo zamiast ułatwić im jazdę, tylko ją utrudnia. Jak to jednak wygląda od środka?
Zgodnie z zasadami, policjant jest najważniejszą osobą na skrzyżowaniu. Kierowcy mają obowiązek wykonywać polecenia wydawane przez mundurowego bądź inną jednostkę upoważnioną do kierowania ruchem na skrzyżowaniu. Do takich przykładowych osób należą:
- Policjant
- Żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego
- Funkcjonariusz Straży Granicznej
- Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego
- Umundurowany Inspektor kontroli skarbowej lub funkcjonariusz celny
- Strażnik gminy
- Pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym
- Osoba działająca w imieniu zarządcy drogi
- Kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju obejmujących przestrzeń wsiadania i wysiadania uczniów
- Ratownik górski
- Strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku
- Strażnik Państwowej Straży Pożarnej
Sygnały dawane przez policjanta mają pierwszeństwo przed światłami oraz znakami drogowymi a nawet prawem o ruchu drogowym – zasadzie prawostronnego ruchu drogowego.
Uwaga: należy pamiętać, że obecność policjanta nie zawsze wiąże się z wyłączeniem obowiązywania wszystkich znaków drogowych - obejmuje tylko i wyłącznie znaki mówiące o pierwszeństwie ruchu. Dla przykładu znak zakazu skręcania obowiązuje nadal, tak samo jak znak zakaz zatrzymywania pojazdu w odległości mniejszej, niż 10 metrów od skrzyżowania.
Sygnały policjanta kierującego ruchem drogowym nie zawsze są proste i łatwe w odczytaniu. W celu zwrócenia na nie uwagi, firma GetHelp.pl przedstawia kilka z takich podstawowych gestów, którymi posługuje się kierujący skrzyżowaniem.
- Pierwsza postawa policjanta stojącego bokiem daje do zrozumienia, iż ruch jest otwarty. Pozycja ta odpowiada zielonej sygnalizacji świetlnej.
- Policjant stojący bokiem z uniesioną prawą ręką odpowiada żółtej sygnalizacji świetlnej. Oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zatrzymanie pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie nie mogłoby się odbyć bez gwałtownego hamowania. Wówczas kierowca może swobodnie przejechać.
- Postawa mundurowego stojącego twarzą lub plecami do kierowcy jest odpowiednikiem sygnału czerwonego. Jest to całkowity zakaz wjazdu na skrzyżowanie.
- Policjant stojący twarzą lub plecami do kierowcy z uniesioną prawą ręką jest odpowiednikiem czerwonego i żółtego światła. Jest to informacja sygnalizująca wznowienie ruchu za dosłownie parę chwil.
- Wyciągnięcie jednej ręki w bok, wskazuje kierowcom określony kierunek jazdy, np. nakazuje skręcić w lewo.
Powyższa lista obejmuje tylko kilka podstawowych przykładów, którymi najczęściej posługują się policjanci. Takich gestów jest o wiele więcej, dlatego ważnym jest, aby nigdy nie ignorować żadnego z nich! Mundurowy kierujący ruchem nie robi tego dla własnej przyjemności, tym bardziej nie jego zamiarem jest specjalne utrudnianie ruchu drogowego. Chce przede wszystkim pomóc – sprawnie i bezpiecznie przekierować wszystkie pojazdy przez skrzyżowanie. Kierowco pamiętaj – zawsze zwracaj uwagę policjanta i stosuj się do jego poleceń na skrzyżowaniu. Zamiast bezmyślnego ignorowania i zaburzania rytmu ruchu, staraj się współpracować z osobą nadzorującą ruch na skrzyżowaniu. Pamiętaj – to wszystko dla zachowania bezpieczeństwa!