Układ kierowniczy to jeden z najważniejszych podzespołów samochodu, który wraz z układem hamulcowym ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Spis treści:
-
- Za co odpowiada układ kierowniczy?
- Typy układów wspomagania
- Awarie układu kierowniczego
- Jak zareagować na awarię wspomagania w czasie jazdy?
- Naprawa przekładni kierowniczej oraz układów wspomagania – jak to się robi i jakie są koszty?
- Czy to już czas na nowy samochód? Odkryj gwarancje GetHelp.pl
- Pobierz bezpłatny raport awaryjności samochodów używanych
Za co odpowiada układ kierowniczy?
Układ kierowniczy to jeden z kluczowych podzespołów każdego samochodu, ponieważ bezpośrednio wpływa na sterowanie pojazdem i bezpieczeństwo jazdy. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie ruchu z kierownicy na koła, co pozwala kierowcy na świadome i precyzyjne kontrolowanie toru jazdy. W efekcie, układ kierowniczy umożliwia skuteczną reakcję na niespodziewane sytuacje drogowe (np. konieczność szybkiego ominięcia przeszkody) i utrzymanie toru jazdy przy różnych prędkościach. Oprócz tego, nowoczesne systemy wspomagania – hydrauliczne, pneumatyczne czy elektryczne – dbają o komfort prowadzenia, znacznie zmniejszając wysiłek potrzebny do obracania kierownicą, zwłaszcza podczas manewrowania przy niskich prędkościach.

Typy układów wspomagania
Ze względu na konstrukcję, wyróżniamy trzy rodzaje układów wspomagania kierownicy:
1)Pneumatyczny układ wspomagania kierownicy opiera się o pracę sprężonego powietrza i występuje głównie w autach ciężarowych i dostawczych.
2)Hydrauliczny układ wspomagania kierownicy opiera się o pracę pompy hydraulicznej, która pracuje nieprzerwanie podczas pracy silnika – przez to auta zużywają większą ilość paliwa, jednak są proste w budowie i serwisowaniu.
3)Elektryczny układ wspomagania kierownicy funkcjonuje dzięki silnikowi elektrycznemu. Wspomaganiem tym steruje komputer, który gromadzi informacje o prędkości jazdy oraz momencie obrotowym wału kierownicy.
Awarie układu kierowniczego
Podstawowe objawy awarii w przypadku każdego rodzaju wspomagania to:
- Luzy w układzie kierowniczym.
- Drgania oraz wibracje na kole kierownicy.
- Gwizdy pompy wspomagania w czasie pracy.
- Charakterystyczne wycie pompy w trakcie jazdy.
- Zapalenie się kontrolki ostrzegającej o awarii układu wspomagania.
- Konieczność przykładania znacznie większej siły potrzebnej do obrócenia kierownicą.
Powyższe objawy wskazują na uszkodzenie układu kierowniczego. GetHelp.pl w ramach gwarancji Optimum i Grand pokrywa koszty naprawy układu kierowniczego. Należy jednak pamiętać, że gwarancja nie obejmuje części eksploatacyjnych, czyli wymiany paska pompy oraz płynu w układzie wspomagania.
Dodatkowo, w przypadku rozwiązań z elektrycznymi pompami i silnikami, należy dbać o właściwe napięcie i ładowanie akumulatora. Zbyt słaba bateria może doprowadzić do nieprawidłowego działania układu. Luzy, wycieki czy też korozja to najczęstsze przyczyny awarii układu wspomagania kierownicy.
Jak zareagować na awarię wspomagania w czasie jazdy?
Przede wszystkim należy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu i wyłączyć silnik. Możemy sprawdzić, czy przepaleniu nie uległ bezpiecznik oraz czy nie ma widocznych wycieków płynu wspomagania, a także czy poziom płynu w układzie nie jest zbyt niski.
Najczęściej występującą awarią jest pękniecie paska napędzającego pompę wspomagania. W takim przypadku dalsza jazda jest niemożliwa i to właśnie w przypadku nagłej awarii gwarancja GetHelp.pl jest niezbędna. Dzięki aplikacji mobilnej można łatwo wezwać pomoc drogową, która odholuje samochód do wybranego przez Ciebie warsztatu.
Naprawa przekładni kierowniczej oraz układów wspomagania – jak to się robi i jakie są koszty?
Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. Najczęstszymi awariami są zwykłe „luzy” lub „stuki” w układzie kierowniczym, spowodowane eksploatacyjnym zużyciem elementów gumowych np. końcówek drążków. W takich przypadkach wystarcza regulacja albo wymiana poszczególnych, uszkodzonych elementów (koszt od 100 pln.). W przypadku uszkodzenia przekładni kierowniczej (maglownicy), uszkodzenia pompy hydraulicznej lub wspomagania elektrycznego koszty naprawy są znacznie wyższe.
Bardzo dużą popularnością cieszy się usługa regeneracji przekładni kierowniczych. W takim przypadku cena naprawy samej maglownicy w zależności od rodzaju uszkodzenia to 450 – 1500 pln.
Kiedy w naszym aucie zacznie szwankować maglownica albo wspomaganie – pamiętajmy, że im szybciej odwiedzimy warsztat, tym większe są szanse na naprawę uszkodzonego elementu. Zaniedbania mogą prowadzić nie tylko do zwiększenia kosztów naprawy, ale również mają wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz jego bliskich.
Czy to już czas na nowy samochód? Odkryj gwarancje GetHelp.pl
Nawet najlepsza naprawa czy regeneracja nie sprawią, że nasz samochód będzie „niezniszczalny”. Jeśli stale borykasz się z różnymi usterkami, a koszty idą w górę, może to oznaczać, że pora rozważyć zmianę auta.
Co jednak, jeśli chcesz kupić pojazd używany, a obawiasz się nieprzewidzianych awarii?
Tu z pomocą przychodzi GetHelp.pl – firma oferująca gwarancje na samochody używane. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie musisz martwić się o niespodziewane koszty napraw. W ramach gwarancji masz pewność, że ewentualne naprawy (np. awaria rozrusznika, silnika czy skrzyni biegów) zostaną pokryte zgodnie z warunkami wybranej gwarancji.
Zalety gwarancji na samochód używany od GetHelp.pl:
- Ochrona przed kosztownymi naprawami nie tylko silnika, ale też wielu innych kluczowych podzespołów.
- Możliwość rozszerzenia zakresu usług w zależności od potrzeb.
- Komfort i spokój nawet na długich trasach.
Czy to już czas na nowe auto? Pobierz bezpłatny raport awaryjności samochodów używanych
Zastanawiasz się, czy jeszcze naprawiać swój samochód, czy jednak lepiej poszukać innego?
Pobierz bezpłatny raport awaryjności samochodów używanych, przygotowany na podstawie 50 000 zgłoszeń awarii. W materiale znajdziesz analizę awaryjności marek i modeli, koszty napraw i najczęstsze awarie, statystyki i wykresy oraz wnioski ekspertów. Raport awaryjności od GetHelp.pl pomoże Ci podjąć świadomą decyzję zakupową.
