Zakup używanego samochodu to nie tylko wybór właściwego modelu czy sprawdzenie jego stanu technicznego. Po podpisaniu umowy, przed nowym właścicielem stoją kolejne obowiązki, których niedopilnowanie może skutkować wysokimi karami lub innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. W drugiej części naszego poradnika „3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie używanego samochodu” omawiamy temat ubezpieczenia auta – zarówno obowiązkowego (OC), jak i dodatkowych polis, w tym krótkoterminowych. Dowiedz się, jak postępować w sytuacji, gdy poprzedni właściciel pozostawił ważną polisę, co zrobić w razie braku OC oraz dlaczego warto samodzielnie skalkulować ofertę na własne nazwisko.
Samochody zarejestrowane w Polsce – OC sprzedawcy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami nabywca używanego pojazdu może zachować ubezpieczenie OC sprzedawcy. Bez względu n to czy nabywamy samochód od osoby prywatnej, firmy czy też pośrednika, czyli komisu samochodowego sprzedawca ma obowiązek oddać polisę nowemu właścicielowi wraz z innymi dokumentami, które zostają przekazane podczas dokonania transakcji kupna samochodu używanego. Polisa OC to jeden z dokumentów, który jest niezbędny do rejestracji pojazdu (więcej na temat wszystkich dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu przeczytasz w 1 części poradnika pt. 3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie używanego samochodu [część 1]). Z ubezpieczeniem wystawionym jeszcze na nazwisko sprzedawcy nowy właściciel pojazdu zgłasza się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania i dokonuje rejestracji samochodu. Jeśli sprzedawca nie posiadał OC bądź kończyło się ono np. w dniu sprzedaży, wówczas kupujący powinien najpóźniej następnego dnia wykupić nowe ubezpieczenie i z już nowym dokonać przerejestrowania. To ważny obowiązek dotyczący wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Poruszanie się samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC to w najlepszym przypadku tylko mandat w wysokości 50 pln choć funkcjonariusz drogówki ma obowiązek zgłosić brak OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A tu już kara będzie wynosić od 800 do nawet 6000 pln i zależeć będzie ona od okresu pozostawania bez wykupionego ubezpieczenia OC. W najgorszym jednak przypadku, gdy nieubezpieczonym samochodem spowodujemy wypadek, będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć odszkodowanie. I to zarówno za wyrządzone szkody na mieniu osoby trzeciej, jak i szkody osobowe. A te mogą sięgać setek tysięcy złotych…
Pamiętać należy o tym, że polisa OC przejęta od sprzedawcy samochodu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Jest więc ważna jedynie na czas na jaki została zawarta. Jeżeli sami ubezpieczamy pojazd a polisa została w całości opłacona to po roku wznowi się automatycznie. Jednak w przypadku braku płatności podobnie jak polisy krótkoterminowe sama wygaśnie co może grozić luką w ubezpieczeniu. Wielu kierowców nie wie o tym i wpada w ten sposób w spore kłopoty, gdyż nie zapewnia ciągłości ubezpieczenia. W tym miejscu warto również zauważyć, że na kupującego czeka w tym miejscu pułapka. Wiele osób sprzedających samochód używany zawiera polisę roczną (polisy na krótszy okres dostępne są jedynie dla firm specjalizujących się w sprzedaży używanych samochodów) ale dokonuje tylko częściowej płatności np. jednej z czterech rat. Po zmianie właściciela obowiązek zapłaty przechodzi na nowego nabywcę. Co więc powinniśmy zrobić po zakupie samochodu, który jest zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce? Po pierwsze należy sprawdzić, czy polisa została w całości opłacona a samo pytanie należy złożyć do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jeśli tak to mamy dwie możliwe opcje działań. Polisę możemy wypowiedzieć i zawrzeć nową na własne dane z uwzględnieniem indywidualnych zniżek lub korzystać z polisy zbywcy do okresu wskazanego w dokumencie polisy. Może się to jednak wiązać z dopłatą do ubezpieczenia, czyli tzw. rekalkulacją wysokości składki.
Sprzedawca pojazdu powinien zgłosić fakt zbycia pojazdu niezwłocznie po jego sprzedaży firmie ubezpieczeniowej (oraz w terminie 30 dni do Wydziału Komunikacji) w której zawarł polisę. Aby to zrobić wystarczy okazać dokument sprzedaży pojazdu np. w formie wiadomości e-mail.
Sposoby na zawarcie nowej polisy OC
Sposobów na ubezpieczenie samochodu jest wiele. Tradycyjnie można udać się do placówki agenta ubezpieczeniowego, bezpośrednio do placówki firmy ubezpieczeniowej lub dokonać zakupu przez internet. Druga opcja pozwala na szybkie i łatwe porównanie wielu ofert i wybranie tej najbardziej korzystnej. W przypadku polisy OC zwykle decydować będzie cena oraz prostota zakupu.
Auta niezarejestrowane w Polsce – co w przypadku braku OC?
W przypadku samochodów, które nie zostały wcześniej zarejestrowane na terenie RP sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ najczęściej takie pojazdy nie posiadają ważnej polisy OC. Skoro nie są zarejestrowane to nie ma obowiązku ich ubezpieczenia i co oczywiste ze względu na koszty najczęściej go nie posiadają. Podczas zakupu od firmy handlującej używanymi samochodami mamy prawo oczekiwać tego, że w chwili zakupu taką polisę otrzymamy. A jeśli nie to należy ponownie przemyśleć zakup takiego pojazdu lub oczekiwać jego transportu na wskazany przez kupującego adres. Na pewno jednak nie możemy zgodzić się na jazdę takim samochodem, ponieważ za wszystkie szkody odpowiadamy sami własnym majątkiem. Nie przez przypadek ustawodawca wprowadził odpowiedzialność ubezpieczycieli z tytułu OC sprawcy do kwoty 1 0050 milion euro na rzeczach i 5 0210 milionów na osobie.
Polisa krótkoterminowa – na okres 30-stu lub 90-ciu dni
Polisa tzw. krótkoterminowa to specjalny rodzaj polisy ubezpieczeniowej do zakupu której w Polsce upoważnione są jedynie firmy handlująca samochodami – zarówno nowymi jak i używanymi. Polisa wystawiona jest na Sprzedawcę pojazdu i automatycznie wygasa po wskazanym na dokumencie okresie 30 lub 90 dni. Oznacza to, że nie trzeba jej wypowiadać, ale zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem można się na niej poruszać przez wskazany okres. Warto więc zwrócić uwagę na to, kiedy została zawarta i jak długo jest ważna. Wielu sprzedawców wystawia takie polisy dopiero w chwili sprzedaży auta (wcześniej na własne potrzeby np. w celu dokonania jazdy próbnej) co dla kupujących może oznaczać duże oszczędności. Ubezpieczenie opłacone przez sprzedawcę oznacza, że nowy nabywca ma nawet 3 miesiące na znalezienie najlepszej oferty ubezpieczenia, która uwzględni posiadane zniżki. Dla wielu kupujących, którzy nierzadko na zakup wymarzonych 4 kółek wydają „ostatni grosz” może być to nie lada gratka…
Pamiętaj!
Żadne ubezpieczenie nie chroni Cię na wypadek awarii pojazdu. Taką ochronę zapewnia jedynie dodatkowa gwarancja GetHelp.pl na samochód używany.
Posumowanie
Pamiętaj, że odpowiednio dobrane i ważne ubezpieczenie to nie tylko obowiązek, ale również kluczowy element bezpieczeństwa na drodze. Zakup auta z już opłaconą polisą może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, lecz warto sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel uregulował całą składkę i czy polisa nie wkrótce się kończy. Jeśli sprowadziłeś pojazd z zagranicy i nie został on jeszcze zarejestrowany w Polsce, zadbaj o właściwe ubezpieczenie krótkoterminowe. Niezależnie od wybranej polisy, pamiętaj też, że żaden rodzaj OC lub AC nie zagwarantuje Ci naprawy auta w razie awarii. Tu z pomocą przychodzi gwarancja GetHelp.pl, zapewniająca dodatkową ochronę i spokój podczas użytkowania pojazdu.