5 Mitów o samochodach używanych, w które nadal wierzysz
Zakup samochodu używanego to doskonała okazja, aby znaleźć wymarzone auto w korzystnej cenie. Jednak rynek pojazdów z drugiej ręki bywa pełen wyzwań, a wokół procesu zakupu narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać lub wprowadzać w błąd potencjalnych kupujących. W rzeczywistości jednak, przy odpowiednim przygotowaniu, można zminimalizować ryzyko i nabyć sprawny samochód, który posłuży przez wiele lat. W tym artykule obalimy najczęstsze mity związane z autami używanymi, a także pokażemy, jak Gwarancja GetHelp.pl chroni Cię na wypadek awarii auta, która może powstać po zakupie.
1. Niższy przebieg zawsze oznacza lepszy stan auta
Mit: Kupujący często uważają, że im niższy przebieg, tym lepszy stan techniczny samochodu.
Rzeczywistość: Samochód z niskim przebiegiem nie zawsze jest oznaką lepszego stanu technicznego. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie ważna jest historia serwisowa, sposób użytkowania pojazdu, a także to, czy auto było odpowiednio konserwowane.
2. Każdy używany samochód ma ukryte wady
Mit: Wiele osób uważa, że kupując auto używane, na pewno trafią na pojazd z jakąś ukrytą wadą.
Rzeczywistość: Choć zawsze istnieje pewne ryzyko, nie każdy sprzedawca próbuje ukryć wady. Warto jednak dokładnie sprawdzić historię samochodu, wykonać przegląd u mechanika i skorzystać z raportów z baz danych, takich jak Historia Pojazdu Gov.
3. Samochody od starszych właścicieli są zawsze w lepszym stanie
Mit: Starsze osoby są często postrzegane jako ostrożni kierowcy, a ich auta jako bardziej zadbane.
Rzeczywistość: Chociaż w wielu przypadkach faktycznie może być to prawdą, należy mieć świadomość, że wiek właściciela nie zawsze przekłada się na stan techniczny pojazdu. Samochody mogą “cierpieć” na brak regularnych serwisów. Starsi kierowcy mogą jeździć na krótkich dystansach, co nie zawsze jest korzystne dla silnika i układów mechanicznych.
4. Samochód z salonu jest zawsze lepszy od używanego
Mit: Kupujący często zakładają, że tylko nowe samochody są w stanie zapewnić niezawodność.
Rzeczywistość: Wiele nowych samochodów, mimo że kuszą nowoczesnymi technologiami, może okazać się podatnych na awarie, zwłaszcza związane z zaawansowaną elektroniką. Coraz wyższy poziom innowacyjności współczesnych aut, często prowadzi do problemów już w pierwszych latach użytkowania. Jak wiadomo, zaawansowane technologie to także kosztowne naprawy. W porównaniu z tym, wiele używanych samochodów, zwłaszcza kilkuletnich, może być w doskonałym stanie i oferować znacznie lepszy stosunek jakości do ceny. Pewne auta używane możesz znaleźć u Autoryzowanych Sprzedawców samochodyzgwarancja.pl, gdzie dodatkowo każdy pojazd objęty jest roczną Gwarancją wliczoną w cenę.
4. Diesle są lepszym wyborem niż benzyna w samochodach używanych
Mit: Panuje przekonanie, że samochody z silnikami Diesla są bardziej ekonomiczne i wytrzymałe niż te na benzynę.
Rzeczywistość: Rzeczywiście, silniki Diesla są zazwyczaj mniej awaryjne pod względem samych jednostek napędowych, co oznacza, że mogą wytrzymać większe przebiegi bez poważnych problemów. Jednak nie oznacza to, że ich eksploatacja jest tańsza. Diesle są bardziej narażone na usterki związane z osprzętem silnika, takie jak awarie turbosprężarki, układu wtryskowego czy filtra cząstek stałych (DPF). Koszty napraw tych elementów mogą być znacznie wyższe niż w przypadku silników benzynowych. Choć Diesel może być bardziej ekonomiczny pod względem zużycia paliwa, potencjalne koszty jego serwisowania mogą zniwelować te oszczędności, zwłaszcza w starszych pojazdach.
Porównując te dwa rodzaje napędu, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz koszty związane z eksploatacją obu typów silników. Więcej o porównaniu tych dwóch jednostek napędowych i ich zaletach oraz wadach możesz przeczytać
5.Kupno auta od prywatnego sprzedawcy jest zawsze tańsze niż w komisie
Mit: Uważa się, że kupno samochodu od osoby prywatnej zawsze jest bardziej opłacalne, ponieważ nie trzeba płacić marży dealera, co skutkuje niższą ceną.
Rzeczywistość: Choć ceny samochodów od prywatnych sprzedawców mogą wydawać się niższe, zakup auta w komisie często niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardziej opłacalne. Profesjonalni sprzedawcy oferują gwarancje na używane samochody, co zapewnia pokrycie kosztów napraw w razie awarii. O tym, za jakie naprawy możemy Ci zapłacić, poczytasz .
Dodatkowo, kupując samochód od firmy, klient ma prawo do skorzystania z rękojmi, która chroni go, jeśli po zakupie okaże się, że auto ma ukryte wady. To daje większe bezpieczeństwo w porównaniu do zakupu od prywatnej osoby, która po sprzedaży auta nie odpowiada już praktycznie za nic.
W przypadku zakupu od firmy, klient ma prawo po swojej stronie – korzysta z rękojmi, nie musi martwić się o opłatę podatku PCC, a dodatkowo ma możliwość zabezpieczenia nowego nabytku gwarancją. Z kolei kupując auto od osoby prywatnej, kupujący sam musi opłacić podatek PCC, nie ma gwarancji na pojazd, a jego prawo do rękojmi jest znikome.
Więcej o tym, jak kupić dobry samochód używany, nie wdepnąć na minę i bezpiecznie wrócić “na kołach” przeczytasz (lub posłuchasz jeśli wolisz) w bezpłatnym poradniku “Handlarz handlarzowi nierówny - czyli jak kupić dobry samochód używany”.
Podsumowanie: Kupując samochód używany, warto być świadomym powszechnych mitów, które mogą wpływać na naszą ocenę i podejmowane decyzje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i dokładnemu sprawdzeniu historii pojazdu, ryzyko nieudanej transakcji można znacząco zmniejszyć. Jednak nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że zakup będzie w pełni bezproblemowy – właśnie po to jest gwarancja GetHelp.pl
Korzystając z gwarancji GetHelp.pl, możesz mieć pewność, że nawet w przypadku niespodziewanych usterek, nie zostaniesz z nimi sam. Kupując samochód używany, zawsze istnieje ryzyko, że po zakupie coś się zepsuje, ale dzięki gwarancji, Twój portfel nie odczuje konsekwencji takich zdarzeń. Gwarancja na auta używane daje spokój, zapewniając ochronę w razie awarii. Więcej o korzyściach płynących z Gwarancji na samochód używany, możesz poczytać
Chcesz wiedzieć o Gwarancji więcej? Wejdź na: